Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić kawalerkę?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę, pamiętaj, że najważniejsze jest znalezienie najlepszego sposobu na wyodrębnienie odpowiedniego miejsca w pomieszczeniu. Ze względu na mały metraż musisz zrobić wszystko, co możliwe, aby zyskać jak najwięcej przestrzeni.

Jak urządzić kawalerkę?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się jak urządzić kawalerkę? Z tego artykułu dowiesz się, jak sobie poradzić z funkcjonalnym urządzeniem małego mieszkania oraz poznasz aranżacje, które będą najlepsze, aby odpowiednio wykorzystać dostępną przestrzeń w małym mieszkaniu.

Przejdź do akapitów:

Aranżacja kawalerki – na co zwrócić uwagę?

Aranżacja kawalerki może być ułatwione, jeśli masz do wyboru mieszkanie z antresolą. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł urządzić sypialnię na antresoli – zyskując strefę prywatną – a dół mieszkania przeznaczyć na salon z aneksem kuchennym i łazienkę. Dzięki uzyskaniu dodatkowego metrażu można sobie pozwolić na aranżację kawalerki z osobną kuchnią – salon może być wtedy trochę mniejszy. Ciekawym pomysłem może być wybór schodów, które posiadają półki – będzie to świetne miejsce m.in. na biblioteczkę. W schodach mogą znajdować się także szuflady, które będą dużym ułatwieniem w zagospodarowaniu mieszkania.

Małe mieszkanie - w aranżacji kawalerki można wydzielić poszczególne strefy za pomocą stylów aranżacyjnych

Jakie są najczęstsze błędy przy urządzaniu kawalerki? Przede wszystkim zbyt bogate wyposażenie wnętrza i wybieranie mało funkcjonalnych i zbędnych przedmiotów, jak np. masywne meble. Kolejnym błędem jest zbyt duża różnorodność i połączenie kilku stylów aranżacyjnych – powoduje to brak spójnej całości w aranżacji wnętrza małego mieszkania.

Zbyt ciemne kolory na ścianach, podłogach czy drzwiach również są częstym błędem przy wykańczaniu kawalerki. Jest to rozwiązanie stanowczo niewskazane przy małych mieszkaniach, ponieważ spowoduje tylko wrażenie przytłoczenia i optycznie pomniejszy, i tak już małe, pomieszczenie. Ważne jest także nieużywanie zbyt masywnych materiałów zasłaniających okno – światło jest niezbędne, aby optycznie powiększyć małe mieszkanie, dlatego spraw, aby było go jak najwięcej!

W aranżacji kawalerki pomogą gotowe style aranżacyjne. Ułatwi to cały proces wykończeniowy i w szybszym czasie będzie można się wprowadzić. Zatem jakie rodzaje wykończenia najlepiej sprawdzą się w małym mieszkaniu?

Jeśli chcesz funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie, najlepszy będzie styl minimalistyczny lub styl skandynawski. Style te wyróżnia brak przepychu, jasne kolory, naturalne materiały oraz proste, wielofunkcyjne meble, co wpływa na optymalne powiększenie mieszkania.

Jak urządzić kawalerkę w stylu minimalistycznym?

Mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym to bardzo dobry pomysł na kawalerkę, ponieważ najważniejsza jest tutaj prostota i ograniczenie mebli oraz sprzętów tylko do tego, co konieczne. W stylu minimalistycznym nie liczy się ilość, tylko jakość. Wybierając urządzenia i meble do mieszkania, musisz zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby były one maksymalnie użyteczne.

Jak urządzić kawalerkę - aneks kuchenny, styl minimalistyczny, jasne kolory i proste meble

Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla tych, którzy lubią oryginalne i indywidualne rozwiązania, będzie stworzenie punktu centralnego. Może to być przykładowo salon, w którym znajdzie się jakiś awangardowy obraz, dywan, stolik lub lampa.

W stylu minimalistycznym przeważają stonowane kolory. Może to być biały, szary, beżowy, jasnozielony, pudrowy róż lub pastelowy niebieski. Oczywiście wedle upodobań można pomalować mieszkanie na odważne i wyraziste kolory, ale nie będzie to sprzyjało osiągnięciu wrażenia czystości i przejrzystości – a przecież o to nam głównie chodzi.

Ważną rolę odgrywa także odpowiednie oświetlenie. Warto też zrezygnować z zasłon i firanek, które tylko spotęgują wrażenie „zagracenia”. Zamiast tego lepiej wybrać żaluzje bądź rolety.

Jak urządzić kawalerkę w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski wyróżnia się prostotą, funkcjonalnością i jasnością. W projektach nawiązuje do natury, dlatego ważne, aby wybierać naturalne i ekologiczne materiały. Świetnie sprawdza się drewno, beton i kamień. Małe mieszkanie w stylu skandynawskim powinno być urządzone w jasnych, niekrzykliwych kolorach, takich jak biel, beż, szary. Meble, które zastosujesz, powinny mieć ergonomiczny kształt, ważna jest bowiem funkcjonalność, ale także wygoda i komfort.

Jak urządzić kawalerkę? Małe mieszkanie lubi jasne kolory i odpowiednie doświetlenie

​Styl skandynawski lubi tkaniny i geometryczne wzornictwo. Zwróć uwagę na pledy o grubym splocie lub koce z naturalnych materiałów, jak bawełna, juta czy len. W ożywieniu mieszkania mogą pomóc także poduszki lub dywany w oryginalnych, wyrazistych wzorach.

Ze względu na to, że styl skandynawski bywa odbierany jako chłodny, ważne są różne dodatki, które dodadzą mieszkaniu charakteru. Dobrze sprawdzą się wazony, misy, flakony czy kwiaty w kreatywnych donicach.

Kawalerki to bardzo popularne mieszkania na rynku pierwotnym. Cieszą się dużym zainteresowaniem i kupowane są przez różne osoby. Ogólnie wydawać by się mogło, że lokal o tak niewielkim metrażu jest bardzo ciężko urządzić w taki sposób, aby wyróżniał się przestronnością i sprawiał wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Jednak właściwe urządzenie kawalerki wcale nie musi być trudne w zaaranżowaniu, a dobierając odpowiedni styl aranżacyjny, można uzyskać naprawdę ciekawy efekt końcowy.

Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu boho – inspiracje
Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie? Ciekawym rozwiązaniem, dającym duże możliwości aranżacyjne, jest styl boho. To oryginalny i bardzo naturalny sposób aranżacji wnętrz, który cieszy się dużym zainteresowaniem i uznawany za jeden z popularniejszych sposobów na aranżację mieszkania.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu