Pomysł na kawalerkę – praktyczne porady

Pomysł na kawalerkę – praktyczne porady

Jeśli planujesz zacząć urządzanie kawalerki, pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby znaleźć jak najlepszy sposób na wyodrębnienie miejsca w pomieszczeniu. Ze względu na mały metraż musisz zrobić wszystko, co możliwe, aby zyskać jak najwięcej przestrzeni.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Kupiłeś mieszkanie i zastanawiasz się jak urządzić kawalerkę? Z tego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio wykorzystać tę przestrzeń i jakie aranżacje kawalerki będą dla Ciebie najlepsze.

Przejdź do akapitów:

  1. Aranżacje kawalerki
  2. Jak urządzić kawalerkę w stylu minimalistycznym?
  3. Jak urządzić kawalerkę w stylu skandynawskim?

Urządzanie kawalerki może być ułatwione, jeśli masz do wyboru mieszkanie z antresolą. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł urządzić sypialnię na antresoli – zyskując strefę prywatną, a dół mieszkania przeznaczyć na kuchnię z aneksem i łazienkę. Dzięki uzyskaniu dodatkowego metrażu można pozwolić sobie także na osobną kuchnię oraz łazienkę – salon może być wtedy trochę mniejszy. Ciekawym pomysłem może być skorzystanie ze schodów, które posiadają półki – będzie to świetne miejsce m.in. na biblioteczkę. W schodach mogą znajdować się także szuflady, które również będą dużym ułatwieniem w zagospodarowaniu mieszkania.

Jakie są najczęstsze błędy przy urządzaniu kawalerki? Przede wszystkim zbyt bogate wyposażenie wnętrza i wybieranie mało funkcjonalnych i zbędnych przedmiotów, na przykład w postaci masywnych mebli lub zbyt dużej ilości dodatków. Następnie jest to zbyt duża różnorodność i połączenie w jednym, małym pomieszczeniu kilku stylów – powoduje to brak spójnej całości. Zbyt ciemne kolory czy to na ścianach, podłogach czy drzwiach również są często popełnianym błędem przy wykańczaniu kawalerki. Jest to rozwiązanie stanowczo niewskazane przy małych mieszkaniach, ponieważ spowoduje tylko wrażenie przytłoczenia i optycznie pomniejszy, i tak już małe, pomieszczenie. Ważne jest także nieużywanie zbyt masywnych materiałów zasłaniających okno – światło jest niezbędne, aby optycznie powiększyć kawalerkę, dlatego spraw, aby było go jak najwięcej!

Aranżacje kawalerki

Zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę? Pomogą Ci w tym gotowe style aranżacyjne. Ułatwi to cały proces wykończeniowy i w szybszym czasie będzie można się wprowadzić. Zatem jakie rodzaje wykończenia najlepiej sprawdzą się w małym mieszkaniu?

Aranżacje kawalerki mogą czerpać z różnych stylów. Jednak jeśli do dyspozycji masz niewielki metraż, najlepiej sprawdzi się styl minimalistyczny lub skandynawski. Style te wyróżniają się brakiem przepychu, jasnymi kolorami i różnymi zastosowaniami, co wpłynie na optymalne powiększenie mieszkania.

Jak urządzić kawalerkę w stylu minimalistycznym?

Mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym to bardzo dobry pomysł na kawalerkę. Najważniejsza w nim jest prostota i ograniczenie mebli oraz sprzętów tylko do tego, co konieczne. W stylu minimalistycznym nie liczy się ilość, tylko jakość. Wybierając urządzenia do mieszkania, musisz zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby były one maksymalnie użyteczne.

Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla tych, którzy lubią oryginalne i indywidualne rozwiązania, będzie stworzenie punktu centralnego. Może to być przykładowo salon, w którym znajdzie się jakiś awangardowy obraz, dywan, stolik lub lampa.

W stylu minimalistycznym przeważają stonowane kolory. Może to być biały, szary, beżowy, jasnozielony, pudrowy róż lub pastelowy niebieski. Oczywiście wedle upodobań można pomalować mieszkanie na odważne i wyraziste kolory, ale nie będzie to sprzyjało osiągnięciu poczucia czystości i przejrzystości – a przecież o to nam głównie chodzi.

Ważną rolę odgrywa także odpowiednie oświetlenie. Warto też zrezygnować z zasłon i firanek, które tylko spotęgują wrażenie „zagracenia”. Zamiast tego lepiej wybrać żaluzje bądź rolety.

Jak urządzić kawalerkę w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski wyróżnia się prostotą, funkcjonalnością i jasnością. W projektach nawiązuje do natury, dlatego ważne, aby wybierać naturalne i ekologiczne materiały. Świetnie sprawdza się drewno, beton i kamień. Kawalerka w stylu skandynawskim powinna być urządzona w jasnych, niekrzykliwych kolorach: biel, beż, szary. Meble, które zastosujesz, powinny mieć ergonomiczne formy, ważna jest bowiem funkcjonalność, ale także wygoda i komfort.

Styl skandynawski lubi tkaniny i geometryczne wzornictwo. Zwróć uwagę na pledy o grubym splocie lub koce z naturalnych materiałów, jak bawełna, juta czy len. W ożywieniu mieszkania mogą pomóc także poduszki lub dywany w oryginalne, wyraziste wzory.

Ze względu na to, że styl skandynawski bywa odbierany jako chłodny, ważne są różne dodatki, które dodadzą mieszkaniu charakteru. Dobrze sprawdzą się wazony, misy, flakony czy kwiaty w kreatywnych donicach.

Kawalerki to bardzo popularne mieszkania na rynku pierwotnym. Cieszą się dużym zainteresowaniem i kupowane są przez różne osoby. Ogólnie wydawać by się mogło, że lokal o tak niewielkim metrażu jest bardzo ciężko urządzić, aby wyróżniał się przestronnością i sprawiał wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Jednak jak widać w naszym artykule, właściwy wystrój kawalerki wcale nie musi być trudny w zorganizowaniu, a co najważniejsze, można uzyskać naprawdę bardzo fajne rozwiązania i końcowy efekt.

Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów z cyklu Urządzanie dla siebie.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu boho – inspiracje
Mieszkanie w stylu boho – inspiracje
Jesteś inwestorem i stoisz przed dylematem: jak urządzić mieszkanie, aby spodobało się najemcom? Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ ludzie są różni i, co za tym idzie, mają różne upodobania. Ważne jest to, żebyś zdecydował się na styl dający wiele możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu będziesz mógł dostosować go pod większą liczbę osób. Stylem, który daje duże pole manewru, jest na pewno styl boho. Cieszy się on dużym zainteresowaniem i od roku 2019 jest uznawany za jeden z popularniejszych sposobów na aranżację wnętrz.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu