Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Sprawdź, jak wybierają Polacy

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Kupując nowe mieszkanie na pewno zastanawiasz się, na którym piętrze najlepiej mieszkać. Odpowiedni wybór będzie różnił się na pewno w zależności od tego, ile kondygnacji posiada dana nieruchomość, w jakim miejscu się znajduje, jakie atrakcje mieszczą się – lub są dopiero planowane – na terenie inwestycji. Wybór danego mieszkania to także kwestia indywidualnych upodobań. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy różnych wariantów.

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Sprawdź, jak wybierają Polacy

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się, na którym piętrze najlepiej mieszkać? W tym artykule podpowiemy, co najlepiej wybrać oraz dlaczego.

Przejdź do akapitów:

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Tak wybierają Polacy!

Osoby, które poszukają nowego miejsca do zamieszkania, często wahają się, na którym piętrze kupić mieszkanie, aby było to dla nich jak najbardziej komfortowe. Utarło się przekonanie, że lokale na najwyższych kondygnacjach są najbardziej atrakcyjne i przez to też najdroższe. Za mieszkaniem na ostatnim piętrze bardzo często przemawiają fantastyczne widoki, dostęp do tarasów widokowych, większa prywatność, a także zmniejszone natężenie dźwięków pochodzących od sąsiadów czy dobiegających z ulicy.

Jednak wielu zwolenników ma także mieszkanie na parterze. Za takim rozwiązaniem przemawia głównie powierzchnia dodatkowa w postaci ogródka, a także to, że mieszkanie jest blisko i nie trzeba się fatygować z wchodzeniem po schodach lub wjeżdżaniem windą na 9. czy 10. piętro.

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Parter jest idealny dla osób starszych, a ostatnie piętro dla singli i młodych par

​​Często przy wyborze piętra można zauważyć pewną tendencję. Mieszkanie na parterze najczęściej wybierają rodziny z dziećmi czy osoby starsze (zwłaszcza jeśli w budynku nie ma windy), natomiast ostatnie piętro najlepiej sprawdza się dla singla lub pary. Z inwestorami bywa różnie – zależy, na której grupie docelowej najbardziej im zależy.

Mieszkanie na parterze – wady i zalety

W przypadku mieszkań położonych na parterze, niezaprzeczalną zaletą, która przemawia za takim wyborem jest ogródek. Jest to idealna opcja zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i posiadaczy psów. Własny teren zielony daje możliwość zagospodarowania go na wiele sposobów. Możemy zdecydować się na meble ogrodowe i grilla, a dzieciom zrobić mini plac zabaw. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, wbrew częstym niepokojom, nie ma powodu do strachu. Na terenie nowych mieszkań jest zapewnione ogrodzenie, monitoring 24h/dobę oraz ochrona.

Warto także zaznaczyć, że coraz częściej zdarza się tak, że mieszkań na parterze po prostu nie ma i lokale mieszkalne zaczynają się dopiero od pierwszego piętra, na parterze natomiast znajdują się lokale usługowe. Dlatego, jeśli interesuje Cię tylko i wyłącznie mieszkanie na parterze, musisz brać pod uwagę także taką ewentualność.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety​

​Mieszkania położone na ostatnich piętrach mogą wydawać się tymi najbardziej pożądanymi. Taki wybór gwarantuje nam na pewno piękne widoki, ale też duże ilości światła. Dodatkowo, kiedy wybierzemy mieszkanie na najwyższej kondygnacji, będziemy mogli cieszyć się otaczającą nas ciszą i spokojem. Nie musimy bowiem martwić się o to, że sąsiad z góry będzie nam stukał nad głową albo, co gorsza, nas zaleje.

Które piętro wybrać? Wyżej położone mieszkanie gwarantuje atrakcyjne widoki i dostęp do dużej ilości światła

Plusem ostatnich pięter często jest to, że zamiast balkonu posiadają duży taras. Jeśli chodzi o minusy, zdarza się tak, że deweloperzy drożej wyceniają mieszkanie na ostatnim piętrze, jednak nie jest to jakiś stały zwyczaj. Problemem mogłaby być też taka sytuacja, w której popsułaby się widna i pozostaje wchodzić po schodach na 7. czy wyższe piętro. Jednak raczej takie awarie nie zdarzają się często, więc jest to zmartwienie raczej znikome.

Na którym piętrze kupić mieszkanie, jeśli nie na parterze lub na górze?

Jeśli zastanawiasz się, na którym piętrze kupić mieszkanie, ułatwieniem może być najczęstszy wybór Polaków. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania na piętrach pośrednich – czyli ani nie na parterze, ani nie na ostatnim piętrze. Takich mieszkań jest najwięcej w inwestycji (chyba że liczy ona tylko 3 kondygnacje lub mniej), więc są łatwo dostępne. Wiążą się one jednak z największą ilością sąsiadów – nie tylko po bokach, ale także z dołu i góry. Może łączyć się to np. z częstszymi hałasami. Jednak duża ilość sąsiadów, która nas otacza, ma także swoje plusy – w mieszkaniach pośrodku inwestycji bywa po prostu cieplej. Dodatkowo mieszkanie na środkowych piętrach może wpłynąć na zwiększenie naszej aktywności fizycznej – bo pomimo możliwości skorzystania z windy, na 3. czy 4. piętro nie jest tak trudno wejść.

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Wybór mieszkania zależy od osobistych preferencji i potrzeb

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: na którym piętrze najlepiej mieszkać. Wszystko zależy od naszych preferencji i tego, co jest dla nas najważniejsze. Dodatkowo z racji tego, że na rynku pierwotnym powstaje bardzo dużo nowych inwestycji, każdy deweloper chce, żeby to jego nieruchomość zainteresowała jak najwięcej klientów. Dlatego też nowe mieszkania charakteryzują się bardzo dużym standardem wykończenia – i dotyczy to każdego z pięter. Dlatego warto dobrze rozejrzeć się na rynku i brać pod uwagę różne możliwości mieszkaniowe.

Zapraszamy też do przeczytania pozostałych artykułów.

Kolejny artykuł

Nowe mieszkania – Kraków. Zobacz najlepszą inwestycję w czerwcu 2020!
Najlepszą inwestycją w czerwcu 2020 r. w Krakowie według użytkowników obido.pl., została Rakowicka 14 od dewelopera Nikliński & Nowicki. Inwestycja znajduje się na Grzegórzkach, a termin jej odbioru przypada na III kw. 2020 r.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu