Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak kupić mieszkanie za gotówkę?

Jak kupić mieszkanie za gotówkę?

Wiele osób zainteresowanych nabyciem własnego wymarzonego lokum zastanawia się, jak kupić mieszkanie za gotówkę. Możliwość braku kredytu, ominięcia wielu formalności i zysk z wynajmu to marzenie wielu osób. Jak jednak bezpiecznie dokonać zakupu mieszkania za gotówkę, nie przeoczyć żadnego etapu i zadbać o wszystkie wymagane dokumenty, by sformalizować taką transakcję? Podpowiadamy.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Wiele z osób, które planują zakup swojego przyszłego lokum, zastanawia się, jak kupić mieszkanie za gotówkę. Z artykułu dowiesz się, na jakie formalności musisz się przygotować, jak wygląda kupno mieszkania za gotówkę krok po kroku, a także, co musisz wziąć pod uwagę w kwestii kupno mieszkania za gotówkę a urząd skarbowy.

Przejdź do akapitów:

Według danych przygotowanych przez Narodowy Bank Polski, mieszkania kupowane za gotówkę mają obecnie ponad 40 proc. udziału w rynku sprzedawanych nieruchomości. Najczęściej takie transakcje odbywają się w największych miastach Polski, tam ten odsetek przekracza nawet 70 proc. Jak wynika ze statystyk, na rynku nieruchomości udział rozliczeń gotówkowych z roku na rok rośnie.

Wiele osób odkłada pieniądze, część dostaje je w spadku, a jeszcze inni zwyczajnie inwestują w mieszkania, by móc je wynajmować i zarabiać. Sprawdziliśmy, czy zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę zawsze się opłaca i jakie koszty czekają nowych właścicieli.

Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę – czy to się opłaca?

Kwestia tego, czy kupujemy mieszkanie na kredyt, czy za gotówkę nie zwolni nas z pokrycia dodatkowych opłat, bowiem część z nich ustanowiona jest przez prawo. Koniecznym jest opłata kosztów notariusza, który przygotowuje dokumenty, liczyć musimy się też z wykupieniem miejsca parkingowego lub garażu.

Ponadto mieszkanie z rynku pierwotnego łączy się z jego wykończeniem, więc będziemy musieli zainwestować jeszcze kilkadziesiąt tysięcy w urządzenie naszego lokum. Oczywiście na rynku nie brakuje nieruchomości, które oferowane są w opcji tzw. wykończenia pod klucz, ale to także wiąże się z dodatkowym wydatkiem, a w dodatku nie zawsze może nas satysfakcjonować.

Jeśli interesuje nas mieszkanie z rynku wtórnego, w grę wchodzić może remont. W takim przypadku także należy się zastanowić, czy aby na pewno stać nas na niespodziewane roboty remontowo-wykończeniowe i wystarczy nam gotówki.

W każdym przypadku musimy przeanalizować, czy mamy wystarczającą ilość gotówki, która pozwoli nam nie tylko zapłacić za mieszkanie, ale i być przygotowanym na niespodziewane wydatki. Jeśli brakuje nam części pieniędzy i zastanawiamy się nad zaciągnięciem niewielkiego kredytu, który pokryje koszty na przykład remontu, warto sprawdzić, co się nam tak naprawdę opłaca. Może bowiem okazać się, że wzięcie kredytu hipotecznego, będzie bardziej atrakcyjne, niż nawet konsumpcyjnego o mniejszej wartości. Jeśli nie jesteśmy pewni, sięgnijmy po radę eksperta finansowego, który pomoże nam sporządzić odpowiedni kosztorys.

Kupno mieszkania za gotówkę krok po kroku

Kupno mieszkania za gotówkę w przeciwieństwie do tego obciążonego kredytem hipotecznym zwalnia nas z wielu skomplikowanych i czasochłonnych etapów. Proces zakupu jest znacznie szybszy i łatwiejszy, ponieważ m.in. nie musimy podpisywać umowy przedwstępnej i płacić zadatku. Nie trzeba również tracić czasu na wnioskowanie o kredyt oraz czekanie na decyzję banku, czy możemy go w ogóle dostać. Omijając te wszystkie kroki, możemy od razu przejść do procedur związanych ze sprzedażą, sporządzić akt notarialny i dokonać przelewu na konto prywatnego sprzedawcy lub dewelopera.

Nieco inaczej jest, jednak gdy kupujemy nieruchomość z rynku pierwotnego. Gdy inwestujemy mieszkanie, które jeszcze nie zostało oddane, najlepiej jest wpłacić zadatek – to pozwoli nam zabezpieczyć wybrany lokal. W takiej sytuacji podpisujemy z deweloperem umowę deweloperską, w której powinniśmy zawrzeć zapis o zapłacie ostatniej transzy gotówki podczas odbioru kluczy.

Na ostatnim etapie kupna mieszkania za gotówkę zawiera się umowę kupna w postaci aktu notarialnego, za który należy zapłacić notariuszowi. Następnym krokiem jest założenie księgi wieczystej oraz dokonanie wypisów. Bardzo istotne jest, by dotrzymać wszystkich niezbędnych terminów związanych z przeprowadzeniem transakcji, każde opóźnienie generuje bowiem ustawowe odsetki, a ponieważ transakcja dotyczy sporej sumy pieniędzy, mogą być one niespodziewanie wysokie.

Kupno mieszkania za gotówkę – formalności

Jak już wcześniej podkreślaliśmy, wiele zależy od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Jeśli interesuje nas lokum na rynku wtórnym, musimy mieć całkowitą pewność, że nieruchomość jest wolna od wad prawnych oraz innych obciążeń. Sprawdzimy to w księdze wieczystej (KW). Musimy poprosić sprzedającego o jej numer i wejść na stronę ekw.ms.gov.pl, gdzie znajdziemy informacje, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki, na przykład przez kredyt, zadłużenia prywatnego albo egzekucji komorniczej.

W księdze wieczystej sprawdzimy też, czy mieszkanie nie jest współwłasnością oraz nie ma wpisanej służebności. By czuć się bezpieczniej, możemy poprosić właściciela o zaświadczenia udowadniające, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, nie ma żadnych zaległości w opłatach za czynsz oraz podatkach od nieruchomości. Jeśli właściciel prowadzi działalność gospodarczą w sprzedawanym lokalu, możemy dostać od niego dokument potwierdzający, że nie ma on zaległości w urzędzie skarbowym i ZUS-ie. W zdobyciu i sprawdzeniu tych dokumentów może nam pomóc także notariusz.

Kiedy jesteśmy pewni, że mieszkanie należy do właściciela – w przypadku rynku wtórnego udowodni to na przykład umowa notarialna sprzedaży, a w przypadku pierwotnego będzie to umowa z deweloperem oraz akt ustanowienia własności – możemy śmiało kupić wymarzone mieszkanie za gotówkę.

Jak kupić mieszkanie za gotówkę – podsumowanie

Zakup mieszkania za gotówkę pod wieloma względami jest dużo łatwiejszą i przyjemniejszą transakcją niż znacznie bardziej skomplikowany zakup nieruchomości na kredyt. Warto jeszcze raz przypomnieć o opłatach dodatkowych i ewentualnym wykończeniu lub remoncie, które mogą wymagać dużych nakładów finansowych. Jeśli brakuje nam gotówki i będziemy zmuszeni sfinansować je kredytem, warto rozważyć wcześniejszą pożyczkę również na nabywaną nieruchomość.

Oprócz wcześniej wspomnianej uproszczonej transakcji niewątpliwą zaletą zakupy mieszkania za gotówkę jest możliwość negocjacji ceny ze sprzedającym, zwłaszcza na rynku wtórnym. Także w przypadku, gdy interesujemy się zakupem ciekawej inwestycji prosto od dewelopera, możemy spróbować wynegocjować lepszą stawkę. Naszą kartą przetargową jest szybka płatność, choć czasem sprzedającemu nie robi różnicy, czy zakup sfinansowany jest gotówką, czy kredytem. Jednakże płacąc gotówką na rynku wtórnym, bez konieczności ubiegania się o pożyczkę, określania zdolności kredytowej i czekania na decyzję z banku itd., mamy znaczną przewagę nad konkurencją, która w tej chwili musi pokonywać te etapy.

Zwróćmy na koniec uwagę na urząd skarbowy, który, choć traktuje zakup mieszkania tak samo, jak każdą inną transakcję, przykłada uwagę do nieujawnionych wcześniej dochodów. Co to oznacza w praktyce? Jeśli kwota, którą mamy na koncie jest różna od tej, którą zanosimy do banku, by zapłacić za mieszkanie, konieczne będzie wykazanie dochodów. Gdy trzymaliśmy wszystkie pieniądze w domu i nigdy nie mieliśmy rachunku bankowego, nie mamy umów potwierdzających uzyskanie dochodu – nasz zakup mieszkania za gotówkę może rozpocząć się od kontroli urzędu skarbowego. Jeżeli natomiast mamy w pełni udokumentowane dochody, to nie musimy się niczego obawiać i dokonać sfinalizowania transakcji.

Poszukujesz porad finansowych? Sprawdź nasz cykl: Finanse pod kontrolą.

Kolejny artykuł

Kredyt hipoteczny dla singla - kto może go uzyskać?
Kredyt hipoteczny dla singla wydaje się dla wielu osób niemożliwym do zrealizowania marzeniem. Powszechnym bowiem jest pogląd mówiący, że taka pożyczka dla pary, małżeństwa czy rodziny jest czymś realnym do osiągnięcia, ponieważ ich zdolność kredytowa się sumuje, ale już dla jednej osoby niekoniecznie. Sprawdziliśmy, czy singiel może uzyskać kredyt hipoteczny oraz jakie warunki musi spełniać, by go otrzymać.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu