Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak kupić mieszkanie za gotówkę?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wiele osób zainteresowanych nabyciem własnego wymarzonego lokum zastanawia się, jak kupić mieszkanie za gotówkę. Możliwość braku kredytu, ominięcia wielu formalności czy zysk z wynajmu to marzenie wielu osób. Jak jednak bezpiecznie dokonać zakupu mieszkania za gotówkę, nie przeoczyć żadnego etapu i zadbać o wszystkie wymagane dokumenty, by sformalizować taką transakcję? Podpowiadamy.

Jak kupić mieszkanie za gotówkę?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z artykułu dowiesz się, jak wygląda kupno mieszkania za gotówkę krok po kroku i na jakie formalności musisz się przygotować. Zwrócimy uwagę także na urząd skarbowy przy zakupie mieszkania za gotówkę.

Przejdź do akapitów:

Według danych przygotowanych przez Narodowy Bank Polski (IV kw. 2021 r.), szacunkowy udział zakupów mieszkań na rynku pierwotnym – w siedmiu polskich miastach – z własnych środków wyniósł 54%. W poprzednich kwartałach te wartości obejmowały: III kwartał 2021 – 50%, II kwartał 2021 – 62%, natomiast I kwartał 2021 – 70%.

Wiele osób odkłada pieniądze, część dostaje je w spadku, a jeszcze inni zwyczajnie inwestują w mieszkania, by móc je wynajmować i zarabiać. Sprawdziliśmy, czy zakup mieszkania za gotówkę się opłaca i jakie koszty czekają nowych właścicieli.

Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę – czy to się opłaca?

Zakup mieszkania – czy to na kredyt, czy za gotówkę – nie zwolni nas z pokrycia dodatkowych opłat, bowiem część z nich ustanowiona jest przez prawo. Konieczna będzie opłata kosztów notariusza, który przygotowuje dokumenty, dodatkowo przy nowych mieszkaniach musimy liczy się też z koniecznością wykupienia miejsca parkingowego lub garażu.

Mieszkania kupowane za gotówkę a na kredyt hipoteczny -

​Ponadto zakup mieszkania z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim wiąże się z jego wykończeniem, więc będziemy musieli zainwestować jeszcze sporo pieniędzy w urządzenie naszego lokum. Oczywiście na rynku nie brakuje nieruchomości, które oferowane są w opcji tzw. wykończenia pod klucz, jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale też wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Jeśli interesuje nas kupno mieszkania na rynku wtórnym, w grę wchodzić może jego remont. W takim przypadku także należy się zastanowić, czy aby na pewno stać nas na niespodziewane roboty remontowo-wykończeniowe i wystarczy nam na wszystko gotówki.

W każdym przypadku musimy przeanalizować, czy mamy wystarczającą ilość gotówki, która pozwoli nam nie tylko zapłacić za mieszkanie, ale i być przygotowanym na niespodziewane wydatki. Jeśli brakuje nam części pieniędzy i zastanawiamy się nad zaciągnięciem niewielkiego kredytu, który pokryje koszty np. remontu, warto sprawdzić, co się nam tak naprawdę opłaca. Może bowiem okazać się, że wzięcie kredytu hipotecznego, będzie bardziej atrakcyjne od konsumpcyjnego o mniejszej wartości. Jeśli nie jesteśmy pewni, sięgnijmy po radę eksperta finansowego, który pomoże nam sporządzić odpowiedni kosztorys.

Kupno mieszkania za gotówkę krok po kroku

Kupno mieszkania za gotówkę, w przeciwieństwie do tego obciążonego kredytem hipotecznym, zwalnia nas z wielu skomplikowanych i czasochłonnych etapów. Proces przy zakupie mieszkania za gotówkę jest szybszy i łatwiejszy, ponieważ m.in. nie musimy podpisywać umowy przedwstępnej i płacić zadatku. Nie trzeba również tracić czasu na wnioskowanie o kredyt oraz czekanie na decyzję banku, czy możemy go w ogóle dostać. Omijając te wszystkie kroki, możemy od razu przejść do procedur związanych ze sprzedażą, sporządzić akt notarialny i dokonać przelewu na konto prywatnego sprzedawcy lub dewelopera.

Jednak gdy inwestujemy w mieszkanie na rynku pierwotnym, które jeszcze nie zostało oddane i jest na etapie tzw. dziury w ziemi, najlepiej będzie wpłacić zadatek – to pozwoli nam zabezpieczyć wybrany lokal. W takiej sytuacji ważne jest podpisanie umowy deweloperskiej, w której powinniśmy zawrzeć zapis o zapłacie ostatniej transzy gotówki podczas odbioru kluczy.

Jeśli posiadasz gotówkę - kupując mieszkanie pamiętaj o kosztach dodatkowych. Wypowiedź eksperta ds. finansów

​Na ostatnim etapie kupna mieszkania za gotówkę zawiera się umowę kupna w postaci aktu notarialnego, za który należy zapłacić notariuszowi. Następnym krokiem jest założenie księgi wieczystej. Bardzo istotne jest, by dotrzymać wszystkich niezbędnych terminów związanych z przeprowadzeniem transakcji, każde opóźnienie generuje bowiem ustawowe odsetki, a ponieważ transakcja dotyczy sporej sumy pieniędzy, mogą być one niespodziewanie wysokie.

Kupno mieszkania za gotówkę – formalności

Jeśli interesuje nas zakup mieszkania na rynku wtórnym, musimy mieć całkowitą pewność, że nieruchomość jest wolna od wad prawnych oraz innych obciążeń. Sprawdzimy to w księdze wieczystej (KW). Musimy poprosić sprzedającego o jej numer i wejść na stronę ekw.ms.gov.pl, gdzie znajdziemy informacje, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki, na przykład przez kredyt, zadłużenia prywatnego albo egzekucji komorniczej.

W księdze wieczystej sprawdzimy też, czy mieszkanie nie jest współwłasnością oraz nie ma wpisanej służebności. By czuć się bezpieczniej, możemy poprosić właściciela o zaświadczenia udowadniające, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, nie ma żadnych zaległości w opłatach za czynsz oraz podatkach od nieruchomości. Jeśli właściciel prowadzi działalność gospodarczą w sprzedawanym lokalu, możemy dostać od niego dokument potwierdzający, że nie ma on zaległości w urzędzie skarbowym i ZUS-ie. W zdobyciu i sprawdzeniu tych dokumentów może nam pomóc notariusz.

Kupując mieszkania na rynku pierwotnym warto dobrze sprawdzić dewelopera i jego wcześniejsze realizacje.

Kiedy jesteśmy pewni, że mieszkanie należy do właściciela – w przypadku rynku wtórnego udowodni to na przykład umowa notarialna sprzedaży, a w przypadku pierwotnego będzie to umowa z deweloperem oraz akt ustanowienia własności – możemy śmiało kupić wymarzone mieszkanie za gotówkę.

Jak kupić mieszkanie za gotówkę – podsumowanie

Zakup mieszkania za gotówkę pod wieloma względami jest dużo łatwiejszą i przyjemniejszą transakcją niż znacznie bardziej skomplikowany zakup nieruchomości na kredyt. Warto jeszcze raz przypomnieć o opłatach dodatkowych i ewentualnym wykończeniu lub remoncie, które mogą wymagać dużych nakładów finansowych. Jeśli brakuje nam gotówki i będziemy zmuszeni sfinansować je kredytem, warto rozważyć wcześniejszą pożyczkę również na nabywaną nieruchomość.

Jak kupić mieszkanie za gotówkę?

​Oprócz wcześniej wspomnianej uproszczonej transakcji niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania za gotówkę jest możliwość negocjacji ceny ze sprzedającym, zwłaszcza na rynku wtórnym. Także w przypadku, gdy interesujemy się zakupem ciekawej inwestycji prosto od dewelopera, możemy spróbować wynegocjować lepszą stawkę. Naszą kartą przetargową jest szybka płatność, choć czasem sprzedającemu nie robi różnicy, czy zakup sfinansowany jest gotówką, czy kredytem. Jednakże płacąc gotówką – bez konieczności ubiegania się o pożyczkę, określania zdolności kredytowej i czekania na decyzję z banku – mamy znaczną przewagę nad „konkurencją”, która w tej chwili musi pokonywać te etapy.

Zwróćmy na koniec uwagę na urząd skarbowy, który przykłada uwagę do nieujawnionych wcześniej dochodów. Co to oznacza w praktyce? Jeśli kwota, którą mamy na koncie jest różna od tej, którą zanosimy do banku, by zapłacić za mieszkanie, konieczne będzie wykazanie dochodów. Gdy trzymaliśmy wszystkie pieniądze w domu, nigdy nie mieliśmy rachunku bankowego i nie posiadamy żadnych umów, które stanowiłyby potwierdzenie uzyskania dochodów – nasz zakup mieszkania za gotówkę może rozpocząć się od kontroli urzędu skarbowego. Jeżeli natomiast mamy w pełni udokumentowane dochody, to nie musimy się niczego obawiać i możemy bez problemu dokonać sfinalizowania transakcji.

Poszukujesz porad finansowych? Sprawdź pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Kredyt hipoteczny dla singla – kto może go uzyskać?
Kredyt hipoteczny dla singla wydaje się dla wielu osób niemożliwym do zrealizowania marzeniem. Powszechny bowiem jest pogląd mówiący, że taka pożyczka dla pary, małżeństwa czy rodziny jest czymś realnym do osiągnięcia, ponieważ ich zdolność kredytowa się sumuje, ale już dla jednej osoby niekoniecznie. Sprawdziliśmy, czy singiel może uzyskać kredyt hipoteczny oraz jakie warunki musi spełnić, by go otrzymać.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu