Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przynosi kolejną podwyżkę


Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje dotychczasową tendencję i zarządza 11 podwyżkę stóp procentowych. Tym razem zmiana jest kosmetyczna i wynosi zaledwie 25 pkt bazowych.

Wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przynosi kolejną podwyżkę

Stopy procentowe – wrzesień 2022

Rada Polityki Pieniężnej po sierpniowej przerwie, podczas której odbyło się spotkanie niedecyzyjne, zarządza kolejną – jedenastą w 2022 roku – podwyżkę stóp procentowych. Zmiana wynosi 0,25 pkt proc.

Obecne stopy procentowe wynoszą:

  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Nowe stopy procentowe obowiązują od 8 września 2022 r.

Podwyżki stóp procentowych a inflacja

Choć najlepszym scenariuszem dla kredytobiorców byłoby obniżenie stóp procentowych lub utrzymanie obecnego poziomu, analitycy prognozowali podwyżkę. Podwyżka uzasadniona jest koniecznością hamowania inflacji, która nieustannie rośnie. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w sierpniu 2022 roku wyniosła 16,1%, co klasyfikuje ją jako najwyższą od marca 1997 roku, kiedy to wynosiła 16,6%. Wynik ten zaskoczył nawet ekonomistów.

Czy kosmetyczna zmiana stóp procentowych zapowiada koniec podwyżek?

W ostatnich wypowiedziach prezes Glapiński sygnalizował, że podwyżka o 25 pkt bazowych lub dwa razy po 25 pkt bazowych może poprzedzać koniec podwyżek. Jednocześnie zaznaczał, że decyzje podyktowane są obecną sytuacją gospodarczą i stanowią jedynie pragmatyczną odpowiedź. Taka zapowiedź budzi w kredytobiorcach nadzieje, że stopy procentowe się ustabilizują, a tym samym ich zobowiązania przestaną rosnąć.

Kolejne spotkanie odbędzie się 5 października. Wtedy też dowiemy się o kolejnych krokach Rady Polityki Pieniężnej.

Wakacje kredytowe wybawieniem dla kredytobiorców

Od sierpnia 2022 roku kredytobiorcy mogą skorzystać z wakacji kredytowych, czyli kilkumiesięcznej przerwy w spłacie kredytu. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) poinformowało, że na 30 sierpnia 2022 roku, z wakacji kredytowych skorzystało 1,5 mln osób, a to stanowi 44% osób do tego uprawnionych. Na takie rozwiązanie zdecydowały się przede wszystkim osoby, które regularnie spłacają swoje zobowiązania.

Aby uruchomić wakacje kredytowe konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku dostępnego zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, w banku, w którym zaciągnęliśmy dane zobowiązanie. Więcej o wakacjach kredytowych przeczytasz w artykule: Wakacje kredytowe już od sierpnia 2022. Z tej możliwości mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy podpisali umowę kredytu przed 1 lipca 2022 roku.

Kolejny artykuł

Eksmisja z mieszkania – jak opróżnić lokal z niechcianego lokatora?
Eksmisja z mieszkania to nieprzyjemny proces zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Jednak, gdy lokator zalega z płatnościami, właściciel mieszkania ma prawo odzyskać swoją własność. Często jedyną możliwością jest postępowanie sądowe i komornicze. Jak przebiega eksmisja lokatora bez tytułu prawnego?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu