Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kredyt hipoteczny dla singla – kto może go uzyskać?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Kredyt hipoteczny dla singla wydaje się dla wielu osób niemożliwym do zrealizowania marzeniem. Powszechny bowiem jest pogląd mówiący, że taka pożyczka dla pary, małżeństwa czy rodziny jest czymś realnym do osiągnięcia, ponieważ ich zdolność kredytowa się sumuje, ale już dla jednej osoby niekoniecznie. Sprawdziliśmy, czy singiel może uzyskać kredyt hipoteczny oraz jakie warunki musi spełnić, by go otrzymać.

Kredyt hipoteczny dla singla – kto może go uzyskać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, na co należy się przygotować, zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny dla singla oraz jakich dodatkowych kosztów powinniśmy się spodziewać. Wytłumaczymy też jak wygląda sytuacja z wkładem własnym.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie w pojedynkę i tym samym utrzymywanie lokum solo jest coraz bardziej popularne. Dane pokazują, że z roku na rok przybywa polskich gospodarstw domowych prowadzonych przez jedną osobę i co więcej tendencje pokazują, że liczba ta będzie dalej rosnąć. Oczywiście, życie samemu na własną rękę jest dosyć kosztowne i pozbawione szansy na jakąkolwiek pomoc od państwa, ponieważ większość programów socjalnych proponowanych jest parom bądź rodzinom z dziećmi. Osoby, które chciałyby nabyć mieszkanie samodzielnie, a nie posiadają odpowiedniej gotówki, mają również utrudnioną możliwość starania się o kredyt hipoteczny. Otóż para czy małżeństwo ma znacznie ułatwioną ścieżkę – ich wspólna zdolność kredytowa może być znacznie większa niż singla, ale nie jest to regułą.

Na szczęście wiele banków w Polsce oferuje kredyt hipoteczny dla singla. Co więcej, dla banków nie liczy się stan cywilny kredytobiorcy, ale jego zdolność kredytowa, więc nie ma obaw, by bycie samemu stanowiło jakikolwiek problem.

Kredyt na mieszkanie dla singla – czy to możliwe?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie jest prawdą, że banki są mniej przychylnie dla osób, które chcą samodzielnie zaciągnąć kredyt hipoteczny. Każda z grup – małżeństwo, para, singiel – musi przejść przez taki sam proces, jakim jest analiza kredytobiorcy. Każdy bank musi zebrać najpierw dokładne dane, które pokażą m.in. miesięczne dochody osoby starającej się o kredyt oraz jej wydatki, zobowiązania i historię kredytową.

Kredyt hipoteczny dla singla jest jak najbardziej możliwy, trzeba mieć tylko wysoką zdolność kredytową

​Dopiero na tej podstawie, gdy instytucja finansowa już zbierze wszystkie informacje, bank może przystąpić do analizy pozwalającej ostatecznie ocenić zdolność kredytową i wydać decyzję, czy wnioskujący może dostać kredyt hipoteczny i na jaką kwotę.

Zdolność kredytowa singla – jakie warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o kredyt?

Od tego, czy nasz wniosek o kredyt hipoteczny zostanie pozytywnie rozpatrzony, zależy nasza wcześniej wspomniana zdolność kredytowa. Warto pamiętać jednak, że koszty utrzymania singla są wyższe niż rodzin z dziećmi – gdzie wydatki rozkładają się na większą liczbę osób – i że w rodzinie jest więcej źródeł utrzymania, bo oboje małżonków może zarabiać. W związku z tym osoba utrzymująca się samodzielnie często wykazuje niższe przychody, dlatego jej zdolność kredytowa jest zazwyczaj (choć nie zawsze) niższa niż kilkuosobowej rodziny. Warto podkreślić, że nie jest to zasadą i tak naprawdę single, którzy sporo zarabiają, także mogą wykazywać wysoką zdolność kredytową.

Jak oceniania jest zdolność kredytowa singla?

Przede wszystkim bank bierze pod uwagę:

  • Stanowisko, które zajmuje osoba wnioskująca o kredyt oraz formę zatrudnienia (pełen etat i umowa o pracę na czas nieokreślony daje o wiele większe szanse za uzyskanie kredytu hipotecznego niż praca na podstawie umowy cywilnoprawnej).
  • Miejsce zamieszkania, ponieważ okazuje się, że mieszkańcy dużych miast mają większe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
  • Zobowiązania finansowe, które nadal się spłaca. Jeśli są one duże, kredyt można wówczas dostać na mniej korzystnych warunkach. Może się zdarzyć także, iż bank nawet odrzuci wniosek. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku złej historii w BIK, wtedy także nie można liczyć na otrzymanie kredytu. Musimy mieć czyste konto także w takich bazach jak Biuro Informacji Gospodarczej S.A. czy Krajowy Rejestr Długów.
  • Wysokość zarobków – wiadomo, im więcej zarabiamy, tym większe szanse na atrakcyjny kredyt hipoteczny dla singla i nie tylko.

Wiarygodność singla zwiększa ponadto pozytywna historia kredytowa, czyli spłacone w odpowiednim czasie zadłużenia. Warto pamiętać, że według zaleceń KNF, banki nie powinny udzielać kredytów osobom, które mają aktualne zobowiązania na poziomie 40% dochodów – jest to tzw. wskaźnik DTI określający poziom zobowiązań względem dochodów. Dla zamożnych klientów wskaźnik DTI może być wyższy.

Co z wkładem własnym?

Kiedy okaże się, że mamy już zdolność kredytową na odpowiednim poziomie, musimy mieć wkład własny, czyli możliwość wpłaty ze swoich środków odpowiedniej części wartości kredytowanej nieruchomości. Wysokość wkładu zależy od banków. Niektóre procesują kredyty również wtedy, gdy klienci wpłacają jedynie 10% wartości kredytowanej nieruchomości, a kolejne 10% jest im pożyczane, co w praktyce oznacza, że uzyskują odpowiednio więcej środków w ramach danego kredytu hipotecznego.

W przypadku kredytu hipotecznego najlepiej posiadać 20% wkładu własnego

​Jeśli nie posiada się wystarczającego wkładu własnego można skorzystać z tzw. polisy ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Oznacza to, że bank bierze na siebie ryzyko, że kredytobiorca będzie spłacał kredyt. Osoby biorące kredyt hipoteczny korzystają z takiego ubezpieczenia, mając możliwość uzyskać kredyt w większej kwocie.

Kredyt hipoteczny dla singla – ile można dostać?

Polski rynek jest bardzo dynamiczny i co chwilę przybywa nowych ofert banków, które zawierają m.in. kredyt hipoteczny dla singli, jednak to, czy spełnią one nasze oczekiwania, zależy od kilku kwestii. Mowa m.in. o:

  • Kwocie, którą chcemy pożyczyć. Nie wszystkie banki decydują się udzielać kredytu na bardzo wysokie kwoty.
  • Naszym wieku, bowiem im jesteśmy starsi, tym banki są mniej przychylne. Pamiętać należy, że decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest poważna i wiąże się z obowiązkiem na długie lata.
  • Dokładnych warunkach umowy – nie każdy bank ma ofertę, na którą nas stać.

Jak sprawdzić wysokość kredytu, który nam się należy? Najlepiej pójść do przynajmniej trzech banków i przejść przez symulację kredytową. Jeśli nie czujemy się pewnie, warto skorzystać z usług eksperta finansowego.

Jeśli jako singiel zarabiamy ok. 4000 zł netto, posiadamy umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony podpisaną ponad rok temu i nie spłacamy obecnie żadnych zobowiązań, a w bazie Biura Informacji Kredytowej widniejemy jako solidny dłużnik, bez odnotowanych opóźnień w spłatach poprzednich kontraktów, to nasza zdolność kredytowa zostanie rozpatrzona pozytywnie. W zależności od banku możemy starać się o ok. 350 000 zł kredytu.

Kredyt hipoteczny dla singla? To możliwe

Jak widać, udzielenie kredytu hipotecznego dla samodzielnej osoby nie stanowi dla banków problemu i wcale nie zależy od naszego stanu cywilnego. Warto jednak dodać, że oferty poszczególnych banków mogą znacznie się różnić i warto je ze sobą porównać. Nie w każdym bowiem nasza zdolność kredytowa może zostać oceniona tak samo. Dlatego osoby zainteresowane tematem powinny udać się do różnych placówek, analizować oferty i szukać najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb oferty.

Kredyt hipoteczny dla singla - osoby samotne też mają duże szanse na pozytywną decyzję kredytową

​Koszty kredytu hipotecznego dla singla są zwykle kwestią indywidualną i zależą od tego, na jak dużą kwotę zaciągane jest zobowiązanie oraz jakim wkładem własnym dysponujemy. Niezależnie od instytucji finansowej, im większa będzie nasza pożyczka, tym większe odsetki będziemy zobowiązani spłacać.

Sprawdź, ile wynoszą całkowite koszty kredytu hipotecznego.

Nie można się jednak zniechęcać i zwlekać ze sprawdzeniem swojej zdolności kredytowej. Nie tylko pary, małżeństwa czy rodziny mogą spełnić marzenie o posiadaniu własnej nieruchomości. Single również mają taką możliwość.

Poszukujesz porad finansowych? Zobacz inne artykuły.

Kolejny artykuł

Podatek od kupna mieszkania – co to jest i kiedy trzeba go zapłacić?
Decydując się na zakup mieszkania lub domu, zwykle skupiamy się tylko na jego cenie, którą pokryjemy za pomocą gotówki lub kredytu hipotecznego. Często też z wyprzedzeniem planujemy i gromadzimy środki na remont lub urządzenie czterech kątów. Nie są to niestety jedyne wydatki towarzyszące transakcji kupna mieszkania. Musimy pamiętać o dodatkowych opłatach i wziąć pod uwagę m.in. podatek od kupna mieszkania.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu