Kredyt hipoteczny dla singla - kto może go uzyskać?

Kredyt hipoteczny dla singla - kto może go uzyskać?

Kredyt hipoteczny dla singla wydaje się dla wielu osób niemożliwym do zrealizowania marzeniem. Powszechnym bowiem jest pogląd mówiący, że taka pożyczka dla pary, małżeństwa czy rodziny jest czymś realnym do osiągnięcia, ponieważ ich zdolność kredytowa się sumuje, ale już dla jednej osoby niekoniecznie. Sprawdziliśmy, czy singiel może uzyskać kredyt hipoteczny oraz jakie warunki musi spełniać, by go otrzymać.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Interesuje Cię kredyt na mieszkanie? Dla singla może się to wiązać z pewnymi utrudnieniami. W tym artykule podpowiemy, na co należy się przygotować, zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny dla singla, kalkulator wydatków – jakich dodatkowych kosztów powinniśmy się spodziewać, a także jak wygląda sytuacja z wkładem własnym.

Przejdź do akapitów:

 1. Kredyt na mieszkanie dla singla – czy to możliwe?
 2. Zdolność kredytowa singla – jakie warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o kredyt?
 3. Co z wkładem własnym?
 4. Kredyt hipoteczny dla singla – kalkulator
 5. Kredyt hipoteczny dla singla? To możliwe

Mieszkanie w pojedynkę i tym samym utrzymywanie lokum solo jest coraz bardziej popularne. Dane pokazują, że z roku na rok przybywa polskich gospodarstw domowych prowadzonych przez jedną osobę i co więcej, tendencje pokazują, że liczba ta będzie dalej rosnąć. Oczywiście, życie na własną rękę samemu jest dosyć kosztowne i pozbawione szansy na jakąkolwiek pomoc od państwa, ponieważ większość programów socjalnych proponowanych jest parom, bądź rodzinom z dziećmi. Osoby, które chciałyby nabyć mieszkanie samodzielnie, a nie posiadają odpowiedniej gotówki, mają również utrudnioną możliwość starania się o kredyt hipoteczny. Otóż para czy małżeństwo ma znacznie ułatwioną ścieżkę – ich wspólna zdolność kredytowa może być znacznie większa niż singla, ale nie jest to reguła.

Na szczęście, coraz więcej banków w Polsce oferuje kredyt hipoteczny dla singla, co stosunkowo jest nowością w naszym kraju, ale i ogromnym ułatwieniem. Do tej pory w innych krajach Europy było to możliwe, w Polsce takie możliwości dopiero raczkują. Taka oferta pokazuje jednak, że nie musimy się już bać o odrzucenie naszego wniosku. Co więcej, dla banków nie liczy się stan cywilny kredytobiorcy, ale jego zdolność kredytowa, więc nie ma obaw, by nasza samotność stanowiła jakikolwiek problem.

Kredyt na mieszkanie dla singla – czy to możliwe?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie jest prawdą, że banki są mniej przychylnie dla osób, które chcą samodzielnie zaciągnąć kredyt hipoteczny. Każda z grup: małżeństwa, pary, ale i single muszą przejść przez taki sam proces, jakim jest analiza kredytobiorcy. Każdy bank musi zebrać najpierw dokładne dane, które pokażą m.in. miesięczne dochody, wydatki i zobowiązania, jakie posiada wnioskujący oraz historię kredytową.

Dopiero na tej podstawie, gdy instytucja finansowa już zbierze wszystkie informacje, może przystąpić do analizy, która ostatecznie pozwoli ocenić zdolność kredytową i ewentualną kwotę, którą otrzymać może wnioskujący.

Zdolność kredytowa singla – jakie warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o kredyt?

Od tego, czy nasz wniosek o kredyt hipoteczny zostanie pozytywnie rozpatrzony, zależy nasza wcześniej wspomniana zdolność kredytowa. Warto pamiętać jednak, że koszty utrzymania singla są wyższe niż rodzin z dziećmi, w których to rozkładają się one na większą liczbę osób oraz, że w rodzinie jest więcej źródeł utrzymania, bo oboje małżonków może zarabiać. W związku z tym osoba utrzymująca się samodzielnie wykazuje niższe przychody, a tym samym wyższe koszty, dlatego jego zdolność kredytowa jest najczęściej (choć nie zawsze) niższa niż typowej rodziny. Warto podkreślić, że nie jest to zasada i tak naprawdę single, którzy sporo zarabiają, także mogą wykazywać sporą zdolność kredytową.

Jak oceniania jest zdolność kredytowa singla? Przede wszystkim bank bierze się pod uwagę:

 • Stanowisko, które zajmuje osoba wnioskująca o kredyt oraz formy zatrudnienia (pełen etat daje o wiele większe szanse za uzyskanie kredytu hipotecznego niż praca na podstawie umowy cywilnoprawnej).
 • Miejsce zamieszkania, ponieważ okazuje się, że mieszkańcy dużych miast mają większe szanse na otrzymanie kredytu na mieszkanie.
 • Zobowiązania finansowe, które nadal się spłaca. Jeśli są one duże, kredyt można wówczas dostać na mniej korzystnych warunkach. Może się zdarzyć także, iż bank nawet odrzuci wniosek. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku złej historię w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), wtedy także nie można liczyć na otrzymanie kredytu. Musimy mieć czyste konto także w bazach Biurze Informacji Gospodarczej SA czy Krajowym Rejestrze Długów.
 • Wysokość zarobków.

Wiarygodność singla zwiększa ponadto pozytywna historia kredytowa, czyli spłacone w odpowiednim czasie zadłużenia. Warto pamiętać, że według zaleceń KNF, banki nie powinny udzielać kredytów osobom, które mają aktualne zobowiązania na poziomie 40 proc. dochodów – jest to tzw. wskaźnik DTI określający poziom zobowiązań względem dochodów. Dla zamożnych klientów wskaźnik DTI może być wyższy.

Co z wkładem własnym?

Kiedy okaże się, że mamy już zdolność kredytową na odpowiednim poziomie, musimy mieć wkład własny, czyli możliwość wpłaty ze swoich środków odpowiedniej części wartości kredytowanej nieruchomości. Wysokość wkładu zależy od banków. Niektóre procesują kredyty również wtedy, gdy klienci wpłacają jedynie 10 proc. wartości kredytowanej nieruchomości, a kolejne 10 proc. jest im pożyczane, co w praktyce oznacza, że uzyskują odpowiednio więcej środków w ramach danego kredytu hipotecznego.

Co w przypadku, gdy kredytobiorcy nie dysponują żadnymi własnymi środkami finansowymi? Istnieje dla nich możliwość skorzystania z tzw. polisy ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Oznacza to, że bank bierze na siebie ryzyko, że kredytobiorca będzie spłacał kredyt. Osoby biorące kredyt, korzystają z takiego ubezpieczenia, mając możliwość uzyskać kredyt w większej kwocie. Trzeba podkreślić jednak, że taka polisa jest kosztowna i może wiązać się z wieloma wydatkami trwającymi do momentu spłaty takiej części kapitału zaciągniętego kredytu.

Kredyt hipoteczny dla singla – kalkulator

Polski rynek jest bardzo dynamiczny i co chwilę przybywa nowych ofert banków, które zawierają m.in. kredyt hipoteczny dla singli, jednak to, czy spełni ona nasze oczekiwania, zależy od kilku kwestii. Mowa o:

 • Kwocie, którą chcemy pożyczyć. Nie wszystkie banki decydują się udzielać kredytu powyżej 500 tys. zł singlom.
 • Naszym wieku, bowiem im jesteśmy starsi, tym banki są mniej przychylne. Pamiętać należy, że decyzja o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego, jest poważna i wiąże się z obowiązkiem na długie lata.
 • Dokładnych warunkach umowy – nie każdy bank ma ofertę, na którą zwyczajnie nas stać.

Jak sprawdzić wysokość kredytu, który nam się należy? Najlepiej pójść do przynajmniej trzech banków i przejść przez symulację kredytową. Jeśli nie czujemy się pewni samodzielnie, warto skorzystać z usług doradcy finansowego.

Jeśli jako singiel zarabiamy ok. 3,8 tys. zł netto, posiadamy umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony podpisaną ponad rok temu i nie spłacamy obecnie żadnych zobowiązań, a w bazie Biura Informacji Kredytowej widniejemy jako solidny dłużnik, bez odnotowanych opóźnień w spłatach poprzednich kontraktów, to nasza zdolność kredytowa zostanie rozpatrzona pozytywnie. W zależności od banku możemy starać się o nawet 400 tys. zł kredytu.

Kredyt hipoteczny dla singla? To możliwe

Jak widać, udzielenie kredytu hipotecznego dla samodzielnej osoby nie stanowi dla banków problemu i wcale nie zależy od naszego stanu cywilnego. Warto jednak dodać, że oferty poszczególnych banków mogą znacznie się różnić i warto je ze sobą porównać. Nie w każdym bowiem nasza zdolność kredytowa może zostać oceniona tak samo. Dlatego osoby zainteresowane tematem powinny udać się do różnych placówek, analizować oferty i szukać najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb oferty.

Koszty kredytu hipotecznego dla singla są zwykle kwestią indywidualną i zależą od tego, na jak dużą kwotę zaciągane jest zobowiązanie oraz jakim wkładem własnym dysponujemy, i czy w ogóle go mamy. Niezależnie od instytucji finansowej, im większa będzie nasza pożyczka, tym większe odsetki będziemy zobowiązani spłacać.

Nie można się jednak zniechęcać i zwlekać ze sprawdzeniem swojej zdolności kredytowej. Nie tylko pary, małżeństwa czy rodziny mogą spełnić marzenie posiadania własnej nieruchomości, ale także single. W razie wątpliwości najlepiej będzie spotkać się z ekspertem finansowym, który odpowie na wszystkie nasze pytania.

Poszukujesz porad finansowych? Sprawdź nasz cykl: Finanse pod kontrolą.

Kolejny artykuł

Podatek od kupna mieszkania – co to jest i kiedy trzeba go zapłacić?
Podatek od kupna mieszkania – co to jest i kiedy trzeba go zapłacić?
Decydując się na zakup mieszkania lub domu, zwykle skupiamy się tylko na jego cenie, a w przypadku wykorzystania zabezpieczenia hipotecznego dodatkowo na kosztach towarzyszących kredytowi. Często też z wyprzedzeniem planujemy i gromadzimy środki na remont lub wykończenie czterech kątów. Nie są to niestety jedyne wydatki towarzyszące transakcji kupna mieszkania. Musimy pamiętać o opłatach i wziąć pod uwagę, że ważna jest zależność kupno mieszkania – podatek od wzbogacenia.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu