Zakup mieszkania to liczne wybory, z którymi przychodzi nam w ostateczności żyć na co dzień. Nowe inwestycje zwykle oznaczają dodatkowe powierzchnie przynależące do mieszkania, które możemy zaaranżować na własny sposób. Mieszkanie z ogródkiem, balkonem czy tarasem – na co się zdecydować?
Słoneczne mieszkanie z balkonem lub tarasem, a może przestronne mieszkanie z ogrodem? W tym artykule podpowiemy, jakie są zalety i wady mieszkania z ogródkiem, tarasem i balkonem. Dowiesz się również do czego możesz przeznaczyć dodatkową przestrzeń, aby służyła ona nienagannie.
Przejdź do akapitu:
Kupno mieszkania oznacza wyznaczenie oczekiwań, budżetu i długotrwałe poszukiwania. Proces ten weryfikuje również to, co jest naszą faktyczną potrzebą, a co tylko wydaje się nią być. Nowe mieszkania dają możliwość wyboru wygodnych rozwiązań. Oferty inwestycji obejmują lokale wyposażone w aneks kuchenny lub oddzielną kuchnię, dodatkową łazienkę czy garderobę oraz nierzadko posiadają przynależące miejsce postojowe. Nowe osiedle to zwykle też bezpieczeństwo zapewniane przez monitoring i ochronę oraz komfort nowoczesnych rozwiązań, a także funkcjonalnie zagospodarowanych przestrzeni wspólnych.
Nieprzewidywalny czas zachęca także, by poza przestrzenią zawartą w czterech ścianach, posiadać także własny kawałek nieba. Mieszkanie z ogródkiem, balkonem czy tarasem daje możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu bez konieczności opuszczania własnej posiadłości. Kiedy jednak stoimy przed wyborem, które z dodatkowych powierzchni wybrać, rozważamy ich wady i zalety oraz możliwości, jakie mogą nam podarować. Co więcej, potencjalne zalety każdego z rozwiązań, mogą być dla innego klienta wadą… i na odwrót!
Zakup mieszkania – zarówno z ogródkiem, balkonem jak i tarasem – wiąże się także z możliwością wyboru jego ukierunkowania względem świata. Nie warto rezygnować z tej możliwości. Ekspozycja na południe czy południowy zachód może zapewnić świetny odpoczynek wiosną i jesienią, jednak latem nierzadko bywa problemem ze względu na rozpalające słońce. Jeśli jednak nie boimy się upałów, a strumienie płynące po czole zachęcają nas jedynie do opalania – mieszkanie od strony południowej może okazać się najlepszym wyborem. Każda ekspozycja znajdzie swoich entuzjastów, jednak warto poznać ich plusy i minusy oraz świadomie podjąć wybór.
Ogródek przed domem to coś o czym marzy duża część społeczeństwa. Życie w mieście często ogranicza możliwość posiadania obszernych sadów czy ogrodów, jednak daje alternatywę, czyli mały ogródek przynależny do mieszkania. Ogródek to własny fragment ziemi, który daje liczne możliwości. Entuzjaści ogrodnictwa znajdą tam przestrzeń na swoje hobby. Nawet mały ogródek tworzy perspektywę urokliwych grządek. Prostym sposobem na własne plony jest np. ogródek warzywny w skrzyniach. Ogrodnictwo może okazać się czymś więcej niż pasją. Naukowcy podkreślają pozytywny wpływ na samopoczucie prac wykonywanych w ogródku i przypisują im terapeutyczne działanie.
Ogródek przydomowy może oznaczać także fantastyczną przestrzeń do stworzenia stref. W zależności od potrzeb możemy wygospodarować przestrzeń do spotkań z najbliższymi, strefę dla najmłodszych, a nawet dodatkowy obszar dla ukochanych zwierzaków. Jeśli planujemy stworzyć rejon dla dzieci, zadbajmy o huśtawkę, piaskownice czy zjeżdżalnie, które uatrakcyjnią im pobyt w ogrodzie. Dobrą alternatywą jest również trampolina, z pewnością zajmie ona najmłodszych na długie chwile. Planując strefę rekreacyjną dla dorosłych zadbajmy o odpowiednie meble ogrodowe, których nie będzie trzeba wymieniać po pierwszym sezonie oraz o wyposażenie, które pozwoli cieszyć się wspólną biesiadą. Często w przydomowych ogródkach można spotkać grille, zestawy mebli ogrodowych, czy też hamaki. Wygodne siedzisko sprawi, że poranna kawa czy czytanie książki będzie bardzo odprężającym zajęciem. Kiedy masz zwierzaka pamiętaj o dodatkowym zabezpieczeniu terenu. W przypadku psa wystarczy podstawowe ogrodzenie, natomiast dla kota niezbędna będzie siatka, która uniemożliwi mu wycieczki poza ogródek. Cenionym rozwiązaniem dla kociarzy jest catio, czyli kocie patio zapewniające bezpieczne i rozrywkowe miejsce dla małego przyjaciela.
Decydując się na mieszkanie z ogródkiem, warto wziąć pod uwagę również ewentualne minusy tego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ogródek usytuowany jest na parterze, co naraża nas na oczy sąsiadów z każdej strony. Usytuowanie lokalu jest też ściśle powiązane z hałasem dobiegającym z ulicy i klatki schodowej. Wyjściem z tej sytuacji jest odpowiednie ogrodzenie oraz zadaszenie, które zwiększy prywatność i intymność naszej przestrzeni. Ogródek przydomowy może oznaczać też śmieci wędrujące z wyższych pięter. To coraz rzadsze zjawisko, szczególnie na nowych osiedlach, jednak trzeba liczyć się z ewentualnymi resztkami papierosów nieokiełznanego sąsiada lub spadającym z balkonu praniem z wyższych kondygnacji podczas niespodziewanego wiatru. Ogródek przydomowy zwykle przynależy do parterowych mieszkań, a to wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich zabezpieczeń przed niepożądanymi gośćmi.
Mieszkanie z balkonem to najczęściej dostępne rozwiązanie w inwestycjach. Balkon to zewnętrzna część budynku – element nadwieszany, otwarty, lecz zabezpieczony balustradą przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Ciekawym rozwiązaniem jest też balon typu loggia, który jest schowany we wnęce i przybiera zwyczajowo formę zamkniętą. Oba rozwiązania są świetne i znajdą swoich zwolenników. Loggia przypadnie do gustu z pewnością osobom, które ponad wszystko cenią sobie intymność, ponieważ zabudowa bocznych ścian ochroni przed oczami sąsiadów. Zadaszony balkon zabezpiecza również przed warunkami atmosferycznymi – latem ochroni przed nadmiarem promieni słonecznych, natomiast zimą może odseparować od śniegu. Jeśli pragniemy cieszyć się balkonową dżunglą, warto zobaczyć jakie warunki preferować będą wybrane przez nas rośliny i zdecydować się odpowiednio na balkon lub loggię.
Pośrednim rozwiązaniem może być też osłona na balkon. Pergola na balkonie nieco zacieni przestrzeń, lecz będzie elementem ruchomym, który można zdemontować, jeśli zapragniemy przearanżowania naszej przestrzeni. Balkon można zagospodarować na liczne sposoby. Znajdziemy tam przestrzeń na meble wypoczynkowe, stolik kawowy czy niewielką dżunglę. Balkon to również miejsce uwielbiane przez domowe zwierzęta, dlatego warto wygospodarować im część powierzchni na posłanie. Nawet mały balkon ma swój potencjał, wtedy jednak warto zastanowić się nad składanymi meblami, które umożliwią swobodne przejście. Balkon w bloku jest też dobrym miejscem na klimatyczne ozdoby, światełka czy aranżacje świąteczne.
Taras może być usytuowany na każdej kondygnacji i w zależności od niej stanowi ofertę dla innego typu klienta. Taras zlokalizowany na parterze to zwykle część ogródka, na której można wyeksponować meble tarasowe, stworzyć strefę rekreacyjną oraz traktować go jako przedłużenie salonu. Na piętrach taras zwykle spełnia funkcje podobne do balkonu, jednak przyjmuje się, że taras posiada większe rozmiary niż balkon, dzięki czemu możliwości aranżacyjne są większe i dają więcej swobody. Popularne stają się również tarasy na ostatnich kondygnacjach, które niejako nadają mieszkaniu wyższy status, wzbogacają niegdyś nielubianą przez mieszkańców najwyższą kondygnację. Taras na ostatnim piętrze to gratka dla entuzjastów panoram, ponieważ często daje on urokliwe widoki na miasto, tereny zielone czy też okoliczną infrastrukturę. Osoby ceniące sobie przestrzeń z wyjątkowym widokiem z pewnością świetnie odnaleźliby się w mieszkaniu z tarasem na ostatnim piętrze. Dodatkowo ostatnie piętro zapewni znacznie większą swobodę i prywatność niż parterowy ogródek czy przeszklony balkon. Jeśli jednak klaustrofobia depcze nam po piętach, takie rozwiązanie może nie być aż tak bajeczne.
Taras, podobnie jak ogród daje możliwość stworzenia różnorakich stref – zwykle większych niż w przypadku balkonu. Możemy zrodzić bardzo klimatyczną przestrzeń przeznaczoną do relaksu i wypoczynku, pracować pod chmurką, albo też wyhodować ogródek. Aranżując taras na dachu można pomyśleć również o częściowym zadaszeniu, które pozwoli nam przybywać w tej przestrzeni podczas deszczu czy śniegu. Mieszkanie z tarasem na dachu to świetne, nowoczesne rozwiązanie, jednak dla rodzin z dziećmi zalecana jest szczególna dbałość o zabezpieczenia oraz kontrolowanie pociech podczas ich każdorazowego pobytu na nim.
Mieszkanie z ogródkiem, balkonem czy tarasem – co wybrać? Nie ma jednej doskonałej odpowiedzi, ponieważ każde z rozwiązań przypadnie do gustu innej grupie odbiorców. Jeśli szukasz nowego mieszkania i pragniesz posiadać przestrzeń przynależącą do Twojego lokalu, skorzystaj z naszej wyszukiwarki, która umożliwi Ci znalezienie idealnego mieszkania z rynku pierwotnego. Znajdziesz tam zarówno funkcjonalną kawalerkę z aneksem kuchennym usytuowaną w centrum miasta, dwupoziomowe mieszkanie dla entuzjastów nieoczywistych rozwiązań, jak i 5-pokojowe mieszkanie na kameralnym osiedlu, które spełni oczekiwania rodziny z dziećmi.
Zobacz także pozostałe artykuły.