Promesa a kredyt hipoteczny – co to jest i do czego służy

Promesa a kredyt hipoteczny – co to jest i do czego służy

Decyzja o kredycie hipotecznym wiąże się z wieloma formalnościami, których należy dokonać, zanim bank wyda ostateczną decyzję kredytową. Wśród dokumentów, które musisz uzyskać, są te koniecznie wymagane, ale też takie, których nie musisz mieć, aby otrzymać kredyt. Mogą one jednak pomóc w kilku kwestiach. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest promesa kredytowa i jak kształtuje się zależność: promesa a kredyt hipoteczny.


Z tego artykułu dowiesz się, co to jest promesa kredytowa oraz czy gwarantuje ona uzyskanie kredytu hipotecznego. Dowiesz się również, jakie formalności musisz załatwić, by otrzymać promesę kredytową. Przejdź do akapitów:

Co to jest promesa kredytowa?

Co to jest promesa kredytowa? Agnieszka Młodkowska z Obido Eksperci Finansowi tłumaczy:

co-to-jest-promesa-kredytowa-1

A jak taki dokument może pomóc osobom starającym się o zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Posiadając oficjalne oświadczenie od banku o zdolności kredytowej, łatwiej będzie znaleźć dewelopera, który bez problemów podpisze z nami umowę, wiedząc, że klient będzie w stanie spłacać swoje zobowiązania.

Promesa a kredyt hipoteczny – czy taki dokument jest gwarancją otrzymania kredytu?

Zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda kwestia: promesa a kredyt hipoteczny i czy otrzymanie promesy od banku jest gwarancją udzielenia kredytu hipotecznego? Niestety w kilku sytuacjach promesa kredytu hipotecznego może być niewiążąca. Nawet jeśli otrzymasz promesę zaświadczającą o Twojej zdolności kredytowej, nie daje Ci to gwarancji, że otrzymasz kredyt hipoteczny. Jedynym dokumentem, który w pełni oznacza, że dostaniesz kredyt, jest decyzja kredytowa.

Poniżej przedstawiamy, z jakich powodów możesz nie otrzymać promesy bankowej:

– zmiana sytuacji materialnej osoby starającej się o kredyt,

– pojawianie się negatywnych informacji o kredytobiorcy w KRD, BIK, BIG,

– nowe regulacje prawne w instytucjach bankowych,

– brak zgody na udzielenie kredytu na konkretną inwestycję.

co-to-jest-promesa-kredytowa-2

Oprócz powyższych powodów uniemożliwiających otrzymanie promesy, są jeszcze dwie ważne kwestie. Może zdarzyć się tak, że bank przyzna Ci zdolność kredytową, ale po prześwietleniu interesującej Cię nieruchomości, stwierdzi, że jej wartość jest zawyżona i przez to nie będzie chciał Ci wydać promesy. Ostatnią przeszkodą może być pojawienie się nowych regulacji prawnych, które wpłyną na ostateczne warunki wydawania dokumentów przez bank.

Odmówienie udzielenia kredytu jest bardzo niekomfortową sytuacją zarówno dla dewelopera, który otrzymał od klienta zaświadczenie, że ma on zdolność kredytową, przez co zdecydował się podpisać z nim umowę, jak i dla kredytobiorcy, który był pewny, że otrzyma kredyt hipoteczny i przykładowo uiścił już na rzecz inwestycji zadatek, który nie podlega zwrotowi (tutaj warto zamiast zadatku, zdecydować się na zaliczkę, ponieważ wtedy pieniądze zostaną zwrócone; o różnicy między zadatkiem a zaliczką przeczytasz tutaj).

co-to-jest-promesa-kredytowa-3

A co zrobić, kiedy bank nie wyda Ci promesy? W takiej sytuacji warto jeszcze raz prześledzić swoje możliwości finansowe – jeśli masz inne zobowiązania w postaci kredytów, pożyczek lub długów albo po prostu posiadasz trudności w regularnym płaceniu rachunków – powinieneś zrezygnować ze starania się o wysoki kredyt. Jeśli jednak jesteś pewny, że Twoje możliwości finansowe są zadowalające, powinieneś dokonać dokładnej wyceny nieruchomości, na którą planujesz zaciągnąć kredyt. Gdy bank nadal nie będzie chciał wydać Ci promesy, warto po prostu zrezygnować z tego dokumentu i zdecydować się na złożenie wniosku o decyzję kredytową, zamiast tracić czas na kolejne próby otrzymania promesy bankowej.

Niezależnie czy chodzi o wydanie promesy kredytowej, czy decyzji kredytowej najważniejsza jest Twoja zdolność kredytowa, dlatego jeśli masz wątpliwości, czy twoja sytuacja finansowa usatysfakcjonuje bank, postaraj się popracować nad zwiększeniem swojej zdolności kredytowej (zobacz jak poprawić swoją zdolność kredytową).

Ile kosztuje promesa bankowa i jakie formalności trzeba załatwić?

Ile kosztuje promesa bankowa? Jeszcze kilka lat temu wystawienie promesy kosztowało nawet do 300 zł i było wystawiane raczej tylko tym klientom, którzy byli nieufni co do sfinalizowania transakcji. Wystawienie dokumentu wymagało dużego nakładu pracy ze strony analityków, którzy musieli dokładnie przeanalizować wniosek.

A ile kosztuje promesa bankowa teraz? Obecnie standardy obsługi klientów uległy znacznemu polepszeniu. Także dostęp do różnych baz (BIK, KRD itp.) zawierających ważne informacje na temat klienta został znacznie ułatwiony, dzięki czemu wystawienie wniosku zajmuje znacznie mniej czasu. Dzięki temu promesa stanowi podstawową dokumentację udostępnioną klientom. I co najważniejsze, większość banków nie pobiera żadnej opłaty za wystawienie promesy. Takie rozwiązanie jest dobre nie tylko dla klientów, ale także dla banków. Możliwość otrzymania darmowej promesy jest jednym ze sposobów na zdobycie nowych kredytobiorców.

co-to-jest-promesa-kredytowa-4

Wniosek o wydanie promesy możesz złożyć w kilku bankach. Banki mogą udzielić promesy pełnej i skróconej. Promesę pełną wydają takie banki jak mBank, Millennium, Citi Handlowy, promesę skróconą Pekao SA oraz ING Bank Śląski. Wśród banków, które nie wydają promesy, są PKO Bank Polski i Alior Bank. – mówi Agnieszka Młodkowska z Obido Eksperci Finansowi.

Jakie dokumenty trzeba przygotować, jeśli interesuje Cię promesa bankowa? Starając się o uzyskanie promesy, należy zawrzeć we wniosku wszystkie swoje dane, warunki kredytu hipotecznego oraz cel, na który zostanie wykorzystany dany kredyt. Wniosek składa się w banku, a wydana promesa jest ważna przez 30 dni. W tym czasie należy sfinalizować wszystkie formalności związane z kredytem.

W razie wątpliwości skontaktuj się z ekspertem finansowym.

Promesa bankowa jest dokumentem, który pomoże Ci w otrzymaniu kredytu hipotecznego i załatwieniu formalności z deweloperem, którego inwestycja Cię zainteresowała. Jednak decydując się na składanie wniosku o promesę, musisz pamiętać, że taki dokument nie da Ci gwarancji, że otrzymasz kredyt hipoteczny, taką gwarancję da Ci tylko decyzja kredytowa.

Sprawdź także, czym jest BIK.

Kolejny artykuł

Karencja kredytu hipotecznego – co to jest i czy warto z niej skorzystać?
Karencja kredytu hipotecznego – co to jest i czy warto z niej skorzystać?
Kredyt wiąże się z obowiązkiem terminowych regulacji rat. Co jednak, gdy nasza sytuacja finansowa okazała się zbyt słaba, by uregulować zadłużenie? Z pomocą w przejściowych problemach przychodzi karencja kredytu. Czy to rozwiązanie dla każdego?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu